Публікації, інтерв’ю, коментарі керівництва ХОДА

Василь Хома: «Кожна людина, яка приходить на державну службу, повинна розуміти свою місію – служіння тим людям, які платять податки». // «Пряма телефонна лінія» газети «Слобідський край», опублікована в № 88 від 7 серпня 2010

Минулої середи в редакції газети «Слобідський край» відбулася «пряма телефонна лінія» за участю заступника голови - керівника апарату Харківської облдержадміністрації Василя Хоми.

КОРУПЦІЯ ПІД ПРИЦІЛОМ

Кор.:– Василю Васильовичу, серед основних пріоритетів, які визначив Президент України, – боротьба з корупцією. В облдержадміністрації створено відділ протидії та запобігання корупції. Які його основні функції?

– Так, нещодавно створено відділ протидії корупції. Основне його завдання – роз’яснення чинного законодавства, що регулює питання, пов’язані з державною службою. Приділяється велика увага роз’ясненню функціональних обов’язків працівникам відповідних підрозділів облдержадміністрації. Основною метою відділу протидії та запобігання корупції є проведення загальних заходів задля дотримання держслужбовцями їх прав і обов’язків. Тому невипадково одним із найневідкладніших завдань нової команди був перегляд функціональних обов’язків і доведення їх під підпис усім працівникам облдержадміністрації.

– На думку експертів, серед найактуальніших проблем у Харкові й області проблема корупції стоїть на другому місці. Ви згодні з цим твердженням?

– І так, і ні. Я б не робив з корупції культу і не вбачав у ній причину всіх бід і нещасть у країні, але таке явище, на жаль, має місце. Я скажу, що корупція з’являється там, де немає чіткості й системності в роботі, де немає команди. Ми бачили з вами, як на загальнодержавному рівні чубились наші колишні керівники і до чого це призвело. Звичайно, на місцях відбувалося те ж саме.

В умовах, коли відсутні чітко поставлені завдання, важко контролювати роботу державних працівників. Тому необхідне глибоке розуміння єдиного вектора руху, того, що робити і як робити, при цьому особлива увага має приділятися контролю за виконанням завдань, покладених на підрозділи облдержадміністрації, ефективності їх роботи, виконанню відповідних планів. Окрім перегляду всіх функціональних обов’язків, ми проаналізували, як взагалі велося планування. І побачили такий парадокс –планування велося, але звітності не було, ніхто її не складав. Постає питання: навіщо планувати, якщо потім ніхто не звітує про зроблене?

Ще одним важливим аспектом є підтримка морального духу справжнього держслужбовця Кожна людина, яка приходить на державну службу, повинна розуміти свою місію – служіння тим людям, які платять податки і утримують таким чином апарат чиновників.

Якщо кожен на своєму місці буде знати й виконувати свої функціональні обов’язки, при цьому буде відповідний контроль за його роботою, тоді у нас буде все добре. Звичайно, для цього необхідний час, напевно, не один рік, щоб ми відновили ситуацію, щоб у нас система почала працювати чітко та без збоїв.

Кор.: – Можна казати про якісь перші результати?

– Знаєте, результати цієї роботи можна побачити за рік, а то й за два. Адже є «спадщина», і, як я вже сказав, для того, щоб змінити ситуацію, знадобиться досить великий проміжок часу. Звичайно, ми б хотіли, щоб це було ще учора. Але якщо 5 років у цій країні був хаос, де всі усе розвалювали, наразі дуже складно навести лад, змінити світогляд, ставлення людей до своєї справи. Щоб збудувати будинок, потрібно підійти до цього фундаментально: зробити проект, найняти кваліфікованих менеджерів, робітників. Ось ми й вибудовуємо систему з основи, з підвалин, тобто поступово, методично працюємо над поліпшенням ситуації.

Нещодавно протягом тижня ми провели зріз робочого дня керівників апаратів у районний адміністраціях і багато цікавого побачили. Дехто з них не цікавиться оновленням у чинному законодавстві, у багатьох відсутня системність у роботі, самоорганізація, з якої повинен починати кожен керівник. Є план на день і наслідування цього плану – якщо керівник буде таким то й усі підлеглі будуть такими. Зараз ми також активно працюємо по районах: двічі на тиждень виїжджає група з одинадцяти чоловік – дивимося роботу районних адміністрацій по багатьох напрямах і складаємо собі уявлення про те, як йдуть справи, які є проблеми, які є недоліки в роботі районних адміністрацій. Ми відразу надаємо рекомендації щодо усунення недоліків, а в майбутньому порівняємо, наскільки змінилася ситуація. І вже зараз ми бачимо покращення, тобто ця схема працює. Треба використовувати різноманітні методи роботи для того, щоб досягти результату.

Ще один аспект дуже важливий у роботі державного службовця: створювати прийнятні умови для роботи, щоб людина йшла із задоволенням на роботу і з почуттям виконаного обов’язку поверталася додому, тоді й буде результат.

ВИБОРИ ЯК ОЦІНКА РОБОТИ ЧИНОВНИКА

Кор.: – Крім того, що чиновник оцінює себе як успішну людину, більш важливо, щоб люди оцінили результат його роботи як успішного чиновника. У нас 31 жовтня вибори в місцеві органи влади. Як ви оцінюєте закон про вибори, який нещодавно набув чинності, і якими ви бачите перспективи команди на місцевих виборах?

– Цей закон – ще одна з виконаних обіцянок Президента України. Під час виборчої кампанії Віктор Янукович дав чітке посилання, що чинний закон – неефективний, особливо для органів місцевого самоврядування. Добре, що у нас фракція Партії регіонів найчисленніша. Ми можемо закріпити депутатів за виборчими дільницями, розбивши місто на умовні виборчі округи, і там можуть працювати депутати від ПР. А інші невеликі фракції, у яких по 4–5 депутатів? Хіба можна розбити місто на умовних 4 округи і в них проводити прийоми? Це буде профанація депутатській діяльності.

Пам’ятаю, коли я був депутатом міської ради, я приймав людей щосуботи з 10.00 до 20.00.І це при тому, що округ у мене був невеликий – усього 15 тисяч населення. Крім того, мій помічник теж приймав людей один день на тиждень. За свою депутатську діяльність я прийняв понад 40 000 осіб! А уявіть собі навантаження на депутата, коли округ більший. А ще ж він має працювати в комісіях, бути присутнім на сесіях і, нарешті, заробляти гроші, бо депутати місцевих рад працюють на громадських засадах. Тому правильно було прийнято рішення про змішану систему: 50 % обирається за партійними списками, а 50 % – по мажоритарних округах. Це нормальний підхід, за якого будуть вирішуватися проблеми громади і дотримуватись інтереси партій, оскільки ми повинні розвивати партійну систему.

– Василю Васильовичу, турбує вас Олексій Андрійович із села Руська Лозова. Наша сільська влада в особі Гуранського систематично підробляє рішення сільської ради, в тому числі було підроблено рішення про передачу 60 гектарів землі, призначених для випасу худоби. Виділили землю всім родичами... Але він продовжує творити неподобство. У нас у селищі Берізка знаходиться пам’ятник загиблим воїнам і перед пам’ятником великий хрест стояв біля якого росли фруктові дерева і квіти. Аж ось поруч оселився чоловік, який почав пиляти ці дерева – сквер перед пам’ятником. З’ясувалося, що були видані фальшиві рішення на цю територію, тобто виходить, що людина цілком законно пиляє ці дерева. Ще є десятки, сотні фактів підробки цих рішень…

– Я знаю цю проблему. Ми направили відповідне звернення до Прокуратури, в міліцію, і воно знаходиться на контролі. Наразі порушено кримінальну справу і йде розслідування за фактом незаконної передачі 60 гектарів землі. З другим питанням ми додатково розберемося. Я дам доручення голові Дергачівської адміністрації розібратися з приводу вирубки дерев. Правоохоронні органи самі дадуть оцінку діяльності вашого голови, але люди, у свою чергу, 31 жовтня теж повинні чітко сказати своє слово. І вибрати таку людину, яка в першу чергу буде відстоювати інтереси територіальної громади.

«МИ ЗРОБИМО ЦЕ ПРАВИЛЬНО»

– Мене звуть Ганна, я аспірантка історичного факультету національного університету. Хотіла запитати з приводу обласного архіву. Ми працюємо там у жахливих умовах. Я знаю, ви нещодавно відвідували архів. Хотіла б дізнатися чи прийнято якесь рішення?

– Дякую за запитання. Дійсно, проблема дуже серйозна й актуальна. На даний момент у нас Державний архів знаходиться у двох приміщеннях, як ви знаєте: на вул. Мироносицькій і на Московському проспекті, і те, що я побачив на Московському проспекті, описати словами не можна – це просто мене шокувало. Подібних приміщень, напевно, в Харкові немає. Чесно кажучи, я взагалі дивуюся самовідданості людей, які працюють у таких умовах, коли влітку спека стоїть, а взимку холод. На даний момент про ситуацію докладено губернаторові Михайлу Добкіну і внесено пропозицію підшукати для Державного архіву відповідне приміщення, де можна було б розмістити весь архівний фонд.
Крім того, розглядається питання про створення основного трудового архіву, де будуть зосереджені всі архівні матеріали, що стосуються особисто кожної людини. Це важливо, щоб кожна людина, яка або виходить на пенсію або отримує субсидію, могла вчасно і швидко одержати інформацію про свій трудовий шлях. Я думаю, що в найкоротший термін буде вирішено питання з приміщенням, і архів буде передислокований з Московського проспекту в інше приміщення. Як варіант, розглядається одне з приміщень Держпрому. Нам необхідно приблизно 3 тис. квадратних метрів на перспективу, щоб ми згодом змогли розмістити всі архівні матеріали, і я думаю, що там буде розміщено також комунальне підприємство «Обласний архів».

– Нещодавно ви їздили по виправних колоніях. Які, на Ваш погляд, найгостріші проблеми стоять у закладах позбавлення волі?

– У 2003–2004 роках я був секретарем комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, і мені є з чим порівнювати. Я вам скажу, що умови для життя у багатьох ув’язнених такі, які навіть не всі мають на волі. Таке не зробиш за день до приїзду заступника губернатора. Як і по всій країні, проблема є – недостатнє фінансування. Установи виконання покарань знаходять вихід самі, створюючи потужні виробничі бази у виправних колоніях. Я був вражений тим, що бачив: у свинарниках білосніжні штори, москітні сітки, запаху немає, свині доглянуті. Створені умови не гірші, ніж у європейських країнах.

Ще одна проблема, що позначилася й на виробництві підприємств, які функціонують на базі установ виконання покарань,– проблема своєї продукції в умовах кризи. З нашого боку такі підприємства отримують велику допомогу – замовлення на продукцію з боку міста й області. На даних підприємствах виробляється і плитка, і ковані вироби і лавочки. Звичайно, місто вже зробило дуже велике замовлення на лавочки, які будуть розміщені у скверах і на набережній.

– Сумський ринок зруйнували. Смердючі підвали набудували. Наш район нагадує 45-й рік. Усе обгороджено загорожами.

– На даний момент готується проект відновлення сумського ринку, і міська влада тримає це питання на жорсткому контролі. Але ж потрібно дотримуватись будівельних норм і правил, і для того, щоб не було там ніяких обвалів, цей об’єкт повинен будуватися виключно за проектом. І компанія-власник давала обіцянку відновити цей ринок. І дуже важливо, щоб напередодні Євро–2012 цей об’єкт був відновлений.

– Ось зараз прокладають дорогу через Лісопарк. Якою вулицею будуть заїжджати туди машини, що за розвантаження вийде? Які машини туди заїжджатимуть? А що робиться зараз на Динамівській?

– Динамівська вулиця, дійсно, не призначена для такого інтенсивного руху. Щоб збільшити пропускну спроможність, її можна розширити тільки на метр. З точки зору містобудування ми завершимо формування малого кільця в Харкові, щоб усі потоки, які йдуть з мікрорайонів, пустити в обхід центру. Це правильне рішення з точки зору організації дорожнього руху в місті Харків. Для того й потрібна ця дорога.

– Телефонує вам Чебанов Леонід Серафимович із Дзержинського району м. Харків. Хочу вам сказати, що Окружна дорога гримить зі страшною силою…

– Ви, напевно, бачите, що ремонтуються дороги і всередині кварталів, що не робилося дуже багато років. Також поставлено завдання на 2010–2011 роки привести до ладу всі шляхи у Харкові, тому що ми приймаємо Євро–2012 і повинні показати, що в нашому місті хороші дороги. Це одна з умов УЄФА.

На виділені кошти на ремонт доріг на території міста Харків буде здійснюватися в тому числі й ремонт Окружної дороги, яка знаходиться неподалік вулиці Архітекторів. Ці кошти виділені і вони повинні бути освоєні.

На Окружну гроші вже надійшли і вже ми розпочали ремонт та відновлення дорожнього покриття. На жаль, нам не вдалося зробити 2-рядку, але на спусках і підйомах буде організовано двосмуговий рух. Якщо було б більше часу і грошей, ми зробили б рух у два ряди скрізь. Та основна проблема – мости, які вимагають досить серйозних архітектурних рішень і вкладання коштів, у тому числі Данилівський міст.

– Мене звуть Тетяна. Хочу дізнатися, як спека позначилася на роботі облдержадміністрації, чи є якісь зміни в графіку роботи?

– Ні, працюємо у звичайному режимі. Учора Президент дав доручення главам обласних держадміністрацій рекомендувати не проводити масові заходи, бо спека може позначитися на здоров’ї людей. Ви знаєте, що починаються заходи по районах області, присвячені визволенню Харківщини. У цій ситуації нам необхідно гнучкіше підходити до їх планування та проведення.

Підготували Вікторія Лукашова та Юлія Ламаалем
 

 • Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим
 • Інформація для громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим, міста Севастополь, Донецької та Луганської області
 • Інформація для громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, Донецької та Луганської областей
 • Офіс реформ
 • Офіс реформ. Новини
 • Інформація щодо оформлення субсидії
 • Строковий призов. Мобілізація
 • Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
 • Правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв
 • Правила безпеки при загрозі терористичного акту
 • Охорона державного кордону
 • Про імплементацію Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом
 • Харьківська областна рада
 • Міська рада
 • сайт Президента України
 • Урядовий портал
 • Верховна Рада України
 • публічна інформація
 • ВСУ
 • Громадська рада при Харківській обласній державній адміністрації
 • Спілка Героїв України Харківщини
 • Почесні громадяни Харківської області.
 • Стратегія розвитку Харківської області до 2020 року
 • Оголошення про збір проектів до Плану реалізації Стратегії розвитку Харківської області на період 2015 - 2017 роки
 • План заходів на 2015-2017 роки з реалізації стратегії розвитку Харківської області на період до 2020 року
Анонс подій Інформація для ЗМІ
 • Допомога дітям. Харківський обласний Червоний Хрест
 • "Слобідський край"
 • Меморіал пам
 • «Гарячі лінії» правоохоронних структур Харківської області, куди можуть телефонувати громадяни у разі підозри терактів
 • Антикорупційне законодавство
 • урядова гаряча телефонна лінія
 • Нацдержслужба України
 • Національна академія державного управління при Президентові України
 • Харківський регіональний інститут державного управління

Розсилка

Погода

 • Сб, вечір -5 .. -7 °C
 • Нд, ніч -10 .. -12 °C
 • Нд, ранок -7 .. -9 °C
 • Нд, день -1 .. +1 °C